قلع چیست

قلع [sn] یک عنصر شیمیایی با تعداد اتمی ۵۰ ، انعطاف پذیر در دمای طبیعی [شکنندگی در هنگام گرم شدن] ، کریستالی ، براق و خاکستری نقره ای روشن با ساختار کریستالی هنگام خم شدن در یک قطعه قلع است به دلیل شکستن کریستال ها صدای خاصی ایجاد می کند. قلع یکی از اولین ابررساناها است. این فلز در زیر دمای ۳.۷۲ k به یک ابررسانا تبدیل می شود. فلز قلع یکی از پرمصرف ترین فلزات در ساخت ترکیبات فلزی و آلیاژهای صنعتی است. این فلز به عنوان سنگ معدن از قلب زمین استخراج می شود.

فلز قلع عمدتا از ماده معدنی کاسی تریت شده است که به صورت اکسید وجود دارد. به دلیل خاصیت انعطاف پذیری خوب ، نقطه ذوب پایین ، سبک بودن ، روانکاری زیاد در حالت ذوب و سرباره کم ، در ساخت آلیاژهای گذرا مورد استفاده قرار می گیرد. اشکال مختلف در فشار طبیعی قلع جامد دو شکل متفاوت دارند. در دماهای پایین به صورت قلع خاکستری یا آلفا وجود دارد که دارای ساختار بلوری مکعبی مانند سیلیکون و ژرمانیوم است. وقتی دما از ۱۳.۲ درجه سانتیگراد بالاتر باشد ، آن را سفید یا قلع بتا می کند که فلزی با ساختار چهار ضلعی است.

با سرد شدن به آرامی خاکستری می شود که به آن بیماری قلع می گویند. این تغییر شکل تحت تأثیر ناخالصی هایی مانند آلومینیوم و روی است که با افزودن آنتیموان یا بیسموت می توان از بروز آن جلوگیری کرد. ترکیب قلع با مس باعث کاهش نقطه ذوب و بهبود تشدید صدا ناشی از ضربه می شود. به همین دلیل ، آلیاژهای برنز با مقادیر کمتر از ۵٪ قلع را “درجه زنگ” می نامند. وجود بیش از ۵٪ قلع در ترکیب آلیاژ باعث افت شدید مقاومت در برابر ضربه می شود.

ویژگی ها

 • بلورهای قلع به رنگ نقره ای هستند و از نظر شکل و رنگ بسیار شبیه به فلز نقره هستند.
 • این فلز به راحتی خوردگی و اکسید نمی شود
 • در برابر فرسایش ناشی از آب دریا مقطر و آب شیر مقاومت می کند.
 • اسیدها و بازهای ضعیف به سختی روی آن تأثیر می گذارند
 • اما توسط اسیدهای قوی ، مواد قلیایی و نمک های اسیدی مورد حمله و اکسید قرار می گیرد.
 • اکسیدهای قلع به شکل دانه های ریز سفید هستند و نمک های قلع نامیده می شوند.
 • این فلز بسیار انعطاف پذیر و قابل خم شدن است.
 • فلز قلع برخلاف سایر فلزات نرم و ضعیف است اما قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارد.
 • در برابر فرسایش مقاوم است و در واکنش با هوا اکسید نمی شود.
 • فلز قلع یکی از پرمصرف ترین فلزات در ساخت ترکیبات فلزی و آلیاژهای صنعتی است.
 • این فلز به عنوان سنگ معدن از قلب زمین استخراج می شود.
 • این فلز در حضور آزمایش های هدایت گرما توسط Sn2 بدست می آید که اسید ضعیفی است و نمک های قلع با اکسیدهای پایه تولید می کند.

برای تهیه قلع ، اکسید قلع پس از خرد شدن و تمرکز در کوره های شعله کاهش می یابد ، سپس قلع خام حاصل با روش الکترولیز با خلوص ۹۹/۹۶ درصد تبدیل می شود.

مقاومت خوب این فلز در برابر زنگ زدگی و فرسایش منجر به استفاده از آن به عنوان پوششی بر روی فلزات دیگر برای جلوگیری از زنگ زدگی شده است ، از فلز قلع صیقلی به عنوان ماده پوششی برای جلوگیری از سایش یا سایر واکنش های شیمیایی استفاده می شود. طول می کشد. از جمله ظروف مسی روکش قلع برای جلوگیری از زنگ زدگی مس و ورود اکسید مس سمی به غذا. برای جلوگیری از زنگ زدگی مس ، ظروف مسی باید قلع اندود شوند. این از تولید مواد سمی اکسید مس در اثر حرارت جلوگیری می کند.

قلع هنوز هم برای ساخت ظروف فلزی برای پوشش دادن فلز پایه استفاده می شود. قلع برای پوشاندن و عایق بندی فلزاتی مانند سرب ، روی و فولاد استفاده می شود. بخش بزرگی از قلع نیز برای پوشاندن فولاد استفاده می شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شود. در آلیاژ چرخ دنده نیز استفاده می شود. این فلز مستقیماً با کلر و اکسیژن ترکیب شده و اسیدهای رقیق را جایگزین هیدروژن می کند. قلع به راحتی به آهن متصل می شود و برای جلوگیری از پوسیدگی برای پوشاندن سرب ، روی و فولاد استفاده می شود. قوطی های استیل روکش دار طیف گسترده ای از کاربردهای ذخیره مواد غذایی را دارند و این کاربرد قسمت بزرگی از بازار قلع فلزات را تشکیل می دهد.

صنایع غذایی

سمیت کم قلع باعث می شود ظروف قلع به طور گسترده ای برای ذخیره مواد غذایی استفاده شود و به طور گسترده ای در پوشش قطعات صنعتی صنایع غذایی و کنسرو استفاده می شود. بنگاه ضایعاتی عبدی با خریدار ضایعات در کرج در خدمت شما عزیزان میباشد.

کاتالیزور

این ماده به عنوان کاتالیزور برای تسریع واکنش های شیمیایی در هنگام محلول شدن اکسیژن استفاده می شود.

ساخت آلیاژها

قلع در بسیاری از آلیاژها استفاده می شود. آلیاژهای مهم این فلز مانند برنز ، برنز ، بابیت ، آلیاژ فشار فشرده ، پیوتر ، برنز فسفر ، لحیم نرم و فلز سفید.

شیشه سازی

در بیشتر موارد ، از شیشه های Pilkington یا شیشه شناور برای ساخت شیشه های پنجره شیشه ای تخت استفاده می شود که در آن شیشه های مذاب روی قلع مذاب شناور می شوند. نمک قلع همچنین در شیشه های مه آلود و عایق بندی شده در یخ زدگی و تابلوهای رنگ شب استفاده می شود.

لحیم کاری

فلز قلع به راحتی لحیم می شود. طیف گسترده ای از آلیاژهای قلع سرب برای لحیم کاری تجهیزات مختلف استفاده می شود. سیم های قلع برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی ساخته می شوند. سیم های قلع که سیم لحیم نامیده می شوند از ترکیب ۶۰٪ قلع و ۴۰٪ سرب ساخته می شوند.

صنعت برق

خاصیت لحیم‌کاری بسیار عالی فلز قلع باعث کاربرد آن در صنعت برق گردیده است.

پلاستیک سازی

کاربرد تجاری اصلی ترکیبات آلی قلع در تثبیت پلاستیک های pvcاست. در صورت عدم وجود چنین تثبیت کننده هاییpvc به سرعت تحت گرما ، نور و اکسیژن هوا فاسد می شود.

ساخت آهن رباهای آبرسانا

آلیاژ نیوبیوم – قلع به علت دمای بحرانی بالا (k) 18 و میدان مغناطیسی بحرانی(T) 25، بصورت سیم هایی برای آهنرباهای ابررسانا کاربرد تجاری پیدا کرده است .آهنرباهای ابررسانا به وزن چند کیلوگرم قادر به تولید میدانهای مغناطیسی مشابه الکترومغناطیسهای چند تنی می باشد.

صنعت نساجی

در صنعت چاپ روی پارچه از کلرید قلع که مهمترین نمک قلع است به عنوان عامل کاهنده و خورنده کاربرد دارد. همچنین در تولید رنگ های چاپ از قلع استفاده می گردد.